Dan Gordon:Cena za něžnost

Režie: Viktorie Čermáková
Překlad: Pavel Dominik

Hrají:

Aurora Greenwayová: Jana Janěková

Emma (dcera Aurory): Jitka Čvančarová

Garrett (milenec Aurory): Alexej Pyško

Patsy: Marcela Holubcová

Maise: Jan Kačer

Doris, ošetřovatelka: Daniela Choděrová


Dan Gordon: Cena za něžnost, Jitka Čvančarová a Jana Janěková

První uvedení v Divadle Palace 30. března 2011.

Divadelní hra Dana Gordona vznikla podle stejnojmenného filmu, který v roce 1984 získal hned pět prestižních filmových Oscarů, včetně Oscara za nejlepší film.

Hra stejně jako film zdařile osciluje na hranici komedie a melodramu, předvádí téměř 30 let vztahu dvou žen, matky a dcery. Aurora je velmi autoritativní žena, poněkud výstřední vdova, která žije jen pro svou dceru Emmu, které se snaží organizovat a kontrolovat život. V průběhu hry sledujeme Emminu snahu vymanit se z matčina područí, která vyvrcholí manželstvím s floutkem Flapem, se kterým má tři děti – a ani jedno nepojmenuje tak, jak by si matka přála. Pak ale Emma one­mocní rakovinou a vztah obou žen se mění, u Emminy smrtelné postele si věčně nespokojená Aurora konečně uvědomí, jak dceru miluje.

Osvěžující komediální akcent vnáší do hry krom neustálého špičkování se matky s dcerou i postava bývalého astronauta, opilce a sukničkáře Garretta, který se vytrvale pokouší získat nedostupnou Auroru. Ve filmu tuto postavu neodolatelně ztvárnil Jack Nicholson, matku s dcerou hrály Shirley MacLainová a Debra Wingerová.

Premiéra: 26.9.2011